Baseny termalne i wody mineralne

Dostęp do basenu na urlopie to dzisiaj powszechny komfort. Jeśli nie ma go w ośrodku, w którym rezerwujemy nocleg zazwyczaj w okolicy do dyspozycji jest aquapark. Muszyna pod tym względem, można powiedzieć -bryluje. Jak na niewielki kurort wypoczynkowy na południu Polski ma sporo basenów, tych krytych jak i pod gołym niebem. W tym wypadku turyści naprawdę nie mogą narzekać, no a basen jak wiadomo, to relaks i dla ciała, i dla ducha.

Zacznijmy od aquaparku w Muszynie dostępnego dla wszystkich turystów. Jest to kompleks kąpielowy odkryty, świetny na gorące letnie dni. Został zaaranżowany w dzielnicy Zapopradzie i działa już prawie 3 lata. Jest on bardzo estetycznie i harmonijnie zaprojektowany a na dodatek pomieści dużą ilość osób naraz. Nie jest to tylko jeden basen, ale kilka. Składa się ze zbiorników wodnych: rekreacyjnego, pływackiego jak też 3 torów do zjeżdżania o łącznej długości 25m. poza tym dla bardziej leniwych zostało stworzone jacuzzi a dla maluchów brodzik.

Trzeba podkreślić, że woda w jacuzzi ma właściwości lecznicze jako woda termalna. Spa w Muszynie to przede wszystkim zabiegi upiększające jakie oferuje się w dużych ośrodkach wczasowych nad Popradem. Prócz ogólnie dostępnego basenu właśnie w tych ośrodkach, hotelowi goście mogą popluskać się w basenie, co jest najczęściej wliczone już w cenę noclegu. Są to przeważnie baseny kryte. Taką atrakcję oferuje między innymi Uzdrowisko Muszyna nad Popradem ze Spa, możliwością korzystania z siłowni, fitness i kortu tenisowego. Skoro uzdrowisko to nie można nie wspomnieć o naturalnym bogactwie Muszyny- leczniczych wodach mineralnych. Wykorzystuje się je w sanatoriach i uzdrowiskach do kuracji pitnej, jak też odnawiających kąpieli oraz zabiegów aerozoterapii.

Główne ujęcia wód znajdują się w Muszynie Złockiem gdzie jest ich aż 10. Natomiast tych, którzy chcieliby skosztować wody zdrojowej zapraszają pijalnie muszyńskie. Pijalnia Antoni na Alei Zdrojowej za Popradem, pijalnia Cechini na ulicy Zazamcze i Milusia na ulicy Piłsudskiego. Z kolei źródła Muszynianki to zdroje Anna, Grunwald, Stanisław, na Wapiennem i Szczawniku rozlokowane w rożnych częściach miasteczka. Muszynianka to przede wszystkim rodzaj wód zwanych szczawami sodowo- magnezowych, żelazistych a niektóre z nich są bogate w dwutlenek węgla.