Położenie, pogoda, szlaki turystyczne

Doceniajmy atrakcje turystyczne Polski południowej i to nie tylko Tatry i okolice zakopiańskie. Poza tatrzańskim centrum wczasowym, mamy do wyboru sporo miasteczek i miejscowości, gdzie warto się udać. W wielu z nich panuje specyficzny klimat, tak jak w Muszynie. Pozostająca nieco w cieniu Krynicy Zdroju, bowiem odległość między miejscowościami to jedyne 11 km, przez co bywa niedowartościowana, a przecież ma tak dużo do pokazania, przybywającym w jej progi turystom.

Położona jest w niedalekiej odległości od granicy polsko- słowackiej. Kiedy patrzymy na mapę, zauważamy, że jest jednym z najodleglejszych punktów granicznych Małopolski. Z jednej strony daje to tej miejscowości możliwość zaprezentowania się tym, którzy często, traktują ją tylko jako punkt na trasie wyjazdu na Słowację. Trzeba podkreślić, że jest ona rajem szczególnie dla tych, co lubią wędrować, długo i namiętnie a podczas spacerów rozmyślać w ciszy. Nawet jeśli chodzenie nie jest naszą najmocniejszą stroną to na pewno warto odkrywać ścieżki rowerowe w Muszynie. Jednym z najbardziej znanych szlaków dla rowerzystów jest tak zwana Turystyczna Pętla Muszyńska.

Nieopodal miasta leży Popradzki Park Krajobrazowy, który uważany jest za jedne z największych w Polsce. Natomiast jeśli chodzi o cieki wodne to Muszyna położona jest malowniczo w dolinie rzeki Poprad- silnej, rwącej, która nieraz pokazała, że potrafi być groźna, jednak nigdy dla wczasowiczów chętnie odwiedzających Muszynę. Planujący wyjazd, z pewnością, chcą wiedzieć jak kształtuje się tam pogoda. Otóż klimat jak to w górach, powietrze jest rześkie, zimą bywa ostre, jednak co najważniejsze jest czyste. Ma właściwości lecznicze z pewnością, bowiem chwalące sobie przybywający do muszyńskich uzdrowisk i sanatoriów.

Osoby uprawiające turystykę pieszą mają do wyboru dwa największe szlaki zielony- Wincentego Pola oraz żółty z Muszyny do Muszynki a w przeciwnym kierunku niż Muszynka do Żegiestowa. Na jego trasie znajduje się Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie . A dla tych którzy będą chcieli odwiedzić pobliską Krynice, sporym ułatwieniem będą busy na trasie Krynica Zdrój- Muszyna jak też pociągi. Przejazd koleją zajmuje jedynie 10 minut. Można także pokusić się także o spacer w końcu to tylko 11 km.