Sanatoria uzdrowiskowe i turnusy rehabilitacyjne

Muszyna- miejscowość uzdrowiskowa, za sprawą źródeł wód leczniczych. Nie od dzisiaj wiadomo, że nasycone rozmaitymi minerałami poprawiają kondycję, mają dobroczynny wpływ na organy wewnętrzne organizmu jak też są z powodzeniem wykorzystywane do upiększających zabiegów kosmetycznych. Smakowo Muszynianka jest wodą nie różniącą się od innych wód uzdrowiskowych, takich jak są między innymi w niedalekiej Krynicy Zdroju. Jednak moc drzemie nie w jej smaku, ale zawartości.

Żeby się przekonać, trzeba odwiedzić pijalnie. Jest ich trzy w Muszynie a wśród oferowanych do skosztowania wód, muszynianka z różnych ujęć, głównie z Muszyny Złockie, bo jest ich tam najwięcej. Ale w samym centrum miasta także są zlokalizowane źródła wody zdrojowej. Woda uzdrawia, to wiadomo nie od dzisiaj. Także kondycyjnie trzeba się wspomóc korzystając z basenów i wód termalnych Muszyny. Ogólnie osobom potrzebującym wypoczynku, zmęczonym pracą i codziennymi obowiązkami, jak też dla seniorów, najlepsze są sanatoria.

Mimo, że Muszyna jest uważana za dosyć młode uzdrowisko, posiada kilka kompleksów sanatoryjnych i uzdrowiskowych. Wymienić tutaj trzeba Ośrodek Sanartoryjno- Wypoczynkowy Wiktor Cechini. Znajduje się w Żegiestowie, niedaleko od Muszyny jakieś 15 kilometrów od ścisłego centrum. Oferuje kuracjuszom wiele sposobności by wypocząć, uzdrowić ducha i ciało. Znajduje się tam siłownia, jacuzzi, basen, Spa & Wellness. Zaprasza osoby w każdym wieku i z różnymi schorzeniami także osoby niepełnosprawne, dla których użytku ośrodek został specjalnie przystosowany.

Inny znany ośrodek uzdrowiskowy praktycznie w samym centrum Muszyny to Sanatorium Uzdrowiskowe Korona. Znajduje się na wzgórzu, skąd doskonale widać całą panoramę miasta a na dodatek leży tuż nad Popradem. Bardzo malownicza okolica a na dodatek spokojna. W okolicy jest las, a zapach olejków eterycznych unoszących się z drzew sosnowych i nie tylko uspokaja i pozwala swobodniej oddychać. Dzięki wodom leczniczym Muszyny leczy się takie choroby jak przewlekły nieżyt oskrzeli, rozedmę płuc, pylicę płuc, choroby przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwasotę żołądka, schorzenia dróg żółciowych i ogólnie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wyjeżdżając na turnusy rehabilitacyjne w Muszynie można wspomóc się ruchowo jak też podreperować organy wewnętrzne.