Zabytki i ciekawe miejsca: zamek, cerkiew, muzeum, ogrody sensoryczne

Dla przybywających pierwszy raz do Muszyny, bez przygotowania turystycznego, może się ona okazać mało ciekawym miejscem. Jednak ma swój specyficzny charakter. Zimą zaprasza na dobrze przygotowane muszyńskie trasy narciarskie, latem zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych. Już sam rynek stary jest urokliwy. Małomieszczańska zabudowa z kolorowymi domkami a wiosną i latem pięknie zorganizowana zieleń i kwiaty. Tak wita Muszyna wczasowiczów przybywających na najbardziej odległy kraniec Polski tuż przy granicy ze Słowacją. Pierwsze co, to należy rozpocząć od spaceru.

Nogi zawiodą nas najpierw nad Poprad. Rzeka wartka, szeroka i wijąca się pomiędzy domami oraz ośrodkami uzdrowiskowymi. Spacer bulwarami wzdłuż niej dostarczy na pewno wiele przyjemności. Nieopodal znajduję się ośrodek wypoczynkowy z aquaparkiem bardzo obleganym letnią porą. Jest to kilka zbiorników z wodą o różnej głębokości i torami do zjeżdżania dla urozmaicenia. Jednak przejdźmy do najbardziej znanych zabytków Muszyny. Uwagę większości na pierwszy rzut oka zwracają ruiny zamku znajdujące się na wzgórzu nieopodal wpływającego do Popradu potoku Szczawnik i z drugiej strony potoku Muszynka. Są to pozostałości wieży i muru tarczowego. Zostały one niedawno poddane renowacji.

Do ruin zamku wiedzie wąska, ale niezbyt stroma ścieżka, na sam szczyt. W średniowieczu w wieku XIV był to okazały zamek starostów Państwa Muszyńskiego. Obecnie można odwiedzać jedynie pozostałości zamkowe, ostatnio odrestaurowane. Oczom, osób, które postanowią je odwiedzić ukaże się wspaniała panorama całej Muszyny. Jest to widok, na wyspowe wzniesienia tak charakterystyczne dla Beskidu Sądeckiego. Ponadto kulturę łemkowską w ciekawy sposób przedstawia Muzeum Regionalne. Z kolei zabytkowe budowle obejrzymy spacerując po miasteczku.

Godny polecenia jest szczególnie kościół pod wezwaniem św. Józefa powstały w XVII wieku. Na jego murach znajdują się rzeźby gotyckie przedstawiające rozmaite postacie. Wśród nich: Jadwiga Andegaweńska, święta Kinga, Stanisław ze Szczepanowa, Andrzej Świerad, Karolina Kózka, Maksymilian Maria Kolbe, Szymon z Lipnicy, Maria Ledóchowska. Koniecznie też trzeba zajrzeć do ogrodów sensorycznych z alejkami spacerowymi. Zostały one podzielone na różne strefy oddziałujące na wszystkie zmysły. Relaks i odpoczynek w przyjemnym otoczeniu- zapewnione.